AMNESTY INTERNATIONAL – Maratón písania listov

Dňa 15. 12. 2016 sa v našej škole konal Maratón písania listov. Táto ľudskoprávna aktivita sa u nás uskutočnila už štvrtýkrát pod záštitou Amnesty International. Aj tento rok v rámci projektu Fair play sa jej ako organizátori zúčastnili žiaci I.A a II. A triedy. Cieľom Maratónu písania listov je upozorniť na kauzy porušovania ľudských práv vo svete a svojím podpisom prispieť k vyriešeniu niektorých prípadov alebo k zmierneniu trestov, ktoré musia nespravodlivo odsúdení znášať.
Vybrali sme si štyri prípady, za ktoré sme písali listy:
  1. Azerbajdžan – Bayram a Giyas: V predvečer výročia narodenia bývalého prezidenta Azerbajdžanu nasprejovali na jeho sochu vzdorovitú správu. Za toto vyjadrenie kritiky ich zatkli a krivo obvinili a teraz čakajú vo väzení na súd.
  2. Malawi – Annie Alfredová: Je ako každé iné dieťa v Malawi, no narodila sa s albinizmom, čo znamená, že jej telo netvorí dostatok pigmentu. Jej život ohrozujú ľudia, ktorí veria, že jej telo má magickú moc.
  3. Čína – Ilham Tohti: Rešpektovaný univerzitný profesor Ilham Tohti sa svojimi prednáškami a prácami vždy staval proti násiliu a usilovne pracoval na vybudovaní spolupráce medzi etnickými komunitami v Číne. Za svoju prácu bol však uväznený na doživotie.
  4. Indonézia – Johan Teterissa: Učiteľ na základnej škole už strávil takmer 10 rokov vo väzení iba za to, že mával vlajkou. Johan je väzeň svedomia a musí byť okamžite a bezpodmienečne prepustený!

V tento deň sme podpísali 322 listov, ktoré majú šancu zachrániť ľudské životy alebo zmeniť ich osud.Prekonali sme tak náš vlaňajší Maratón o 36 listov. Veríme, že sme pomohli, ten pocit je úžasný. Ďakujeme všetkým, ktorí sa k nám pridali.

Viac informácií nájdete TU